Jak podaję artykuł wyborcza.pl takiego pozwu jeszcze w Polsce nie było. Łodzianin, który spłaca kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, pozwał bank na podstawie opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydanej w połowie lutego tego roku.

Łodzianin domaga się od banku 100 tys. zł za to, że instytucja korzystała z jego pieniędzy, a także chce unieważnić zarówno aneks do umowy o kredyt hipoteczny, jak i samą umowę.

Wszystko zaczęło się w 2007 r., gdy klient pożyczył 1,1 mln zł na zakup domu. Kredyt miał spłacać przez 30 lat, a wysokość miesięcznej raty wahała się od 9,7 do 11,3 tys. zł. Wysokość odsetek była oparta o wskaźnik WIBOR 3M oraz marżę w wysokości 1 p.p.

W 2009 roku doszło do podpisania aneksu do umowy i kredyt został przewalutowany na franka szwajcarskiego.

Tak mojemu klientowi zaproponował doradca banku, który przekonywał, że będzie to korzystniejsze rozwiązanie – mówi radca prawny Konrad Maciej Wilijewicz z kancelarii Wilijewicz i Partnerzy, który reprezentuje łodzianina. – Oprocentowanie miało wynieść 3 proc., a rata miesięczna od 6,7 tys. do 7,2 tys. zł. Z przeliczenia wynikało, że do spłaty jest 607 tys. franków przez 28 lat.

Łodzianin spłaca kredyt mieszkaniowy od 15 lat, a kwota ciągle rośnie

Klient spłacał raty zgodnie z aneksem, natomiast jego zobowiązanie w stosunku do banku nadal jest bardzo wysokie, do czego przyczynił się m.in. wzrost kursu tej waluty w 2015 r. Obecnie łodzianin ma do spłaty 300 tys. franków, a rata wynosi 2 tys. franków, czyli ok. 9 tys. zł. Po ponad 15 latach spłacania kredytu, klient ciągle ma do oddania więcej, niż pożyczył od banku. Zdecydował się więc na oddanie sprawy do sądu.

Mój klient domaga się unieważnienia aneksu, gdyż bank nie poinformował go o ryzyku walutowym, a także samej umowy, gdyż zawiera niedozwolone zapisy – mówi mecenas Wilijewicz. – Oprocentowanie kredytu zostało oparte o wskaźnik WIBOR 3M, a także o marżę. Problem polega na tym, że choć na rynku działa 571 instytucji bankowych, to tylko 10 z nich ustala wysokość wskaźnika WIBOR 3M i nie dzieje się to na podstawie faktycznych transakcji miedzy nimi, tylko na bazie deklaracji dotyczących stawki, po jakiej te banki byłyby skłonne pożyczać sobie pieniądze.

Pozew frankowy, jakiego jeszcze w Polsce nie było

Pozew odnosi się także do opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z połowy lutego tego roku. Rzecznik wypowiedział się na temat banków pozywających frankowiczów, którzy z nimi wygrali o zwrot kapitału i wynagrodzenie za korzystanie z niego. Uznał, ze taka praktyka jest niedopuszczalna, a skoro umowa jest nieważna, to klienci mogą domagać się od banków nie tylko zwrotu pieniędzy i odsetek, ale także dodatkowych świadczeń.

Konrad Maciej Wilijewicz o opinii rzecznika generalnego TSUE:

Nie jest to stanowisko Trybunału, ono zostanie wydane później, ale praktyka pokazuje, że stanowisko powiela opinię rzecznika generalnego. Nie czekamy z pozwem na stanowisko TSUE, opieramy się na opinii rzecznika generalnego i na tej podstawie będziemy się domagać ok. 100 tys. od banku. Wnosimy o to, by dokładną kwotę wyliczył biegły.

To nie wszystko. Klient chce także, by bank oddał mu 400 tys. zł z odsetkami z tytułu nadpłaty kredytu, a jego reprezentant w pozwie poprosił sąd, by ten zwrócił się do GPW Benchmark SA, czyli administratora wskaźników o to, o jakie dane była ustalana stawka WIBOR 3M, a także do Europejskiego Banku Centralnego z pytaniem, czy wykrył w Polsce błędy w ustalaniu tego wskaźnika. Najwyższa Izba Kontroli miałaby się natomiast wypowiedzieć na temat tego, czy prowadziła lub próbowała prowadzić postępowanie w sprawie prawidłowości wyliczania wskaźnika WIBOR 3M.

NIE ZWLEKAJ, WYKORZYSTAJ MOMENT I ZŁÓŻ POZEW

Według ekspertów obecny czas, w obliczu rosnących kosztów życia, inflacji i rosnących stóp procentowych, ale również kolejnych dobrych dla frankowiczów wyroków sądów, to świetny moment na złożenie pozwu przeciwko bankowi. Sprawy sądowe nie są proste, ale wsparcie w tym zakresie oferują wyspecjalizowani w tej dziedzinie prawnicy. Walka o uzyskanie dobrego dla Klientów wyroku, z pomocą wyspecjalizowanej kancelarii będzie znacznie łatwiejsza i skuteczniejsza. Prawnicy naszej kancelarii od lat pomagają w uzyskaniu korzystnych dla Klientów rozstrzygnięć w sprawach przeciwko bankom i mają na tym polu wiele znaczących sukcesów. Jeśli znajdują się Państwo w podobnej sytuacji, zapraszamy na skorzystanie z bezpłatnej konsultacji!

Jeśli chcielibyście Państwo zasięgnąć informacji na temat na temat sporów prawnych z bankami, zapraszamy na bezpłatną konsultację.

MASZ PYTANIA LUB POTRZEBUJESZ KONSULTACJI W SPRAWIE ODSZKODOWAŃ?

SKONTAKTUJ SIĘ  Z NAMI !!

tel. +48 42 632 87 52 lub +48 42 307 20 20 lub +48 42 715 80 88

e-mail: biuro@solvia.pl