Krakowski sąd rozstrzygał, czy bank ma podstawę, aby domagać się od frankowicza zwrotu kapitału oraz zapłaty za korzystanie z niego. Wyrok w tej sprawie zapadł 22 sierpnia 2022 przed Sądem Okręgowym w Krakowie. Sąd uznał, że wynagrodzenie za korzystanie z kapitału jest nieznane polskiemu prawu i oddalił roszczenie banku.

mBank POZYWA KLIENTÓW

Klienci sami wcześniej pozwali bank w sprawie umowy dotyczącej kredytu frankowego. Występują oni przeciwko bankowi w ramach pozwu zbiorowego złożonego przez niemal 2 tysiące osób. Ten proces od 2017 roku toczy się przed łódzkim sądem. mBank wystąpił z pozwem przeciwko małżeństwu frankowiczów, niejako z ostrożności, gdyby w łódzkiej sprawie doszło do stwierdzenia nieważności umowy. Zdaniem mBanku w przypadku upadku umowy powinno dojść do wzajemnego zwrotu świadczeń, a także korzyści, jaką kredytobiorca osiągnął z tego, że otrzymał kapitał kredytu i wykorzystał go na nabycie nieruchomości. Korzyść ta według mBanku odpowiada zaoszczędzonym przez konsumenta wydatkom na pozyskanie kredytu w złotych. Pełnomocnicy pozwanych argumentowali z kolei, że żądanie banku o zwrot kapitału jest przedawnione, a roszczenie o tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału w ogóle nie istnieje i nie ma oparcia w przepisach prawa krajowego i unijnego.

PIERWSZY TAKI WYROK W POLSCE

Sąd Okręgowy podzielił tą argumentację i powództwo banku w całości oddalił. Zarzut przedawnienia roszczenia został uznany za zasadny, gdyż frankowicze swoje roszczenia zgłosili w 2017 roku, a zatem od tego czasu rozpoczął się trzyletni termin przedawnienia roszczeń banku. Dodatkowo Sąd uznał, że wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nie jest znane polskiemu prawu, a regulacje unijne nie tylko chronią konsumenta, ale też mają charakter represyjno-sankcyjny dla banku stosującego abuzywne klauzule.

NIE ZWLEKAJ, WYKORZYSTAJ MOMENT I ZŁÓŻ POZEW

Według ekspertów obecny czas, w obliczu rosnących kosztów życia, inflacji i rosnących stóp procentowych, ale również kolejnych dobrych dla frankowiczów wyroków sądów, to świetny moment na złożenie pozwu przeciwko bankowi. Sprawy sądowe nie są proste, ale wsparcie w tym zakresie oferują wyspecjalizowani w tej dziedzinie prawnicy. Walka o uzyskanie dobrego dla Klientów wyroku, z pomocą wyspecjalizowanej kancelarii będzie znacznie łatwiejsza i skuteczniejsza. Prawnicy naszej kancelarii od lat pomagają w uzyskaniu korzystnych dla Klientów rozstrzygnięć w sprawach przeciwko bankom i mają na tym polu wiele znaczących sukcesów. Jeśli znajdują się Państwo w podobnej sytuacji, zapraszamy na skorzystanie z bezpłatnej konsultacji!

Jeśli chcielibyście Państwo zasięgnąć informacji na temat na temat sporów prawnych z bankami, zapraszamy na bezpłatną konsultację.

MASZ PYTANIA LUB POTRZEBUJESZ KONSULTACJI W SPRAWIE ODSZKODOWAŃ?

SKONTAKTUJ SIĘ  Z NAMI !!

tel. +48 42 632 87 52 lub +48 22 230 26 44 lub +48 42 715 80 88

e-mail: biuro@solvia.pl