Sąd Najwyższy wydał wyrok (II CSK 491/18.) w którym uznał, że mąż rodzącej kobiety ma takie samo prawo do informacji o stanie dziecka, jak matka noworodka. W razie naruszenia tego prawa należy się zadośćuczynienie.

PRAWA OJCA PRZY PORODZIE

Z ustaleń sądu wynikało, że Sylwia R. była w ciąży pod opieką poradni ginekologicznej. W czasie ciąży miała badania USG, które nie wykazały żadnego defektu. Dziecko urodziło się w sposób naturalny w obecności ojca i otrzymało 10 punktów w skali Apgar. Okazało się jednak, że noworodek nie ma lewego przedramienia i będzie wymagało protezy. Rodzice zażądali zadośćuczynienia za brak informacji o niesprawności dziecka. Sąd okręgowy w Łodzi zasądził po 40 tys zł. obojgu rodziców, jednak Sąd Apelacyjny obniżył matce odszkodowanie do 20 tys. zł, a ojcu w ogóle go odmówił. Sąd Apelacyjny odmawiając ojcu odszkodowania, uznał, że ojciec nie jest pokrzywdzony według przepisów ustawy o pacjentach, gdyż pacjentem była tylko matka. Rodzice odwołali się jednak do Sądu Najwyższego zarzucając Sądowi zbyt wąskie rozumowanie pojęcia pacjenta. Sąd Najwyższy przyznał rację rodzicom, stwierdzając, że nie można uznać, że ojciec dziecka jest poza zainteresowaniami i opieką placówki leczniczej i że każde z nich ma równe prawa wobec dzieci, a różnice między nimi wynikają tylko z natury.
„Ma on (przyp. aut) takie samo prawo do informacji o stanie płodu, a następnie dziecka, jak matka, a nawet większe, bo jako mąż matki powinien być poinformowany również o jej stanie zdrowia, chyba że ona wyraźnie sobie tego nie życzy” – wskazał w uzasadnieniu sędzia SN Wojciech Katner.

NIE PODDAWAJ SIĘ, ŻĄDAJ ODSZKODOWANIA

Wyroki sądów niższych instancji nie zamykają drogi do rozstrzygnięcia sprawy i uzyskania odszkodowania w wysokości adekwatnej do powstałych szkód. Wystarczy skorzystać z usług prawników specjalizujących się w sprawach odszkodowawczych by zapewnić właściwą reprezentację przed sądem. Prawnicy naszej kancelarii od lat pomagają w uzyskania odszkodowań, których rozstrzygnięcia kończyły się przyznaniem wysokich odszkodowań. Jeśli potrzebują Państwo pomocy w sprawach związanych z uzyskaniem zadośćuczynienia za powstałe szkody, zapraszamy na skorzystanie z bezpłatnej konsultacji.

MASZ PYTANIA?

SKONTAKTUJ SIĘ  Z NAMI I SKORZYSTAJ Z BEZPŁATNEJ KONSULTACJI.

tel. +48 42 632 87 52 lub +48 22 230 26 44 lub +48 42 715 80 88
e-mail: biuro@solvia.pl