Odszkodowanie a Polski Ład

Polski Ład to nie tylko zmieniające się w mgnieniu oka interpretacje, szkolenia i ogromna ilość zmian w przepisach podatkowych. W tym chaosie doszło do pozytywnej  zmiany w obszarze odszkodowań. Fiskus nie będzie bowiem żądał podatku od odsetek związanych z niezapłaconymi w terminie świadczeniami.  Zwolnione są jednak tylko odsetki od odszkodowań i zadośćuczynień zasądzonych po 1 stycznia 2021 r.

Nowe przepisy

Zadośćuczynienia, renty i odszkodowania dla poszkodowanych w wyniku błędu lekarskiego czy w wypadku co do zasady są zwolnione z podatku dochodowego. W przypadku, gdy sąd orzekał obowiązek ich zapłaty z odsetkami, wówczas okazywało się, że od tych drugich należy zapłacić podatek. Ale to już przeszłość. Od 1 stycznia wraz wejściem w życie Polskiego Ładu problem podatku od odsetek został wyeliminowany.

Ograniczenia nowych przepisów

Podsumowując, jeśli świadczenie jest nieopodatkowane, to zwolnione są również odsetki od niego. Nowe regulacje jednak znajdą zastosowanie tylko od dochodów uzyskanych po 1 stycznia 2021r. To oznacza, że Polski Ład nie polepszy sytuacji osób, które otrzymały odsetki od zasądzonych odszkodowań przed tą datą. Obecnie Senat RP pracuję nad poprawką ustawy, aby zwolnienie stosowane było do wszystkich spraw odszkodowawczych będących w toku.

MASZ PYTANIA LUB POTRZEBUJESZ KONSULTACJI W SPRAWIE ODSZKODOWAŃ?

SKONTAKTUJ SIĘ  Z NAMI !!

tel. +48 42 632 87 52 lub +48 22 230 26 44 lub +48 42 715 80 88

e-mail: biuro@solvia.pl