ODSZKODOWANIA ZA OPIEKĘ NAD OSOBĄ BLISKĄ

Odszkodowanie za opiekę nad bliską osobą poszkodowaną np. w wypadku komunikacyjnym, świadczone przez członka rodziny, wymaga zrekompensowania poprzez odszkodowanie stanowiące ekwiwalent wartości pracy wykonanej przez opiekuna. Taki pogląd od lat nie budził wątpliwości i był podstawą wypłaty odszkodowań z tego tytułu.

WĄTPLIWOŚCI ROZSTRZYGNIE SĄD NAJWYŻSZY

Jak podaje rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow na łamach portalu prawo.pl, w ostatnim czasie poszkodowani zaczęli zgłaszać, że zakłady ubezpieczeń, odmawiają wypłat z tytułu opieki nad bliską osobą. Odzwierciedlenie takiego stanu rzeczy ma miejsce w sporach sądowych, a sądy rozstrzygają w różnorodny sposób. W związku z tym na wniosek rzecznika finansowego, rozbieżności w orzecznictwie rozstrzygnie Sąd Najwyższy.

Wniosek rzecznika finansowego powołuje się na art. 444 par  1. Kodeksu cywilnego oraz zasadę analogii do obowiązku wypłaty odszkodowania za szkody na mieniu z polisy OC, który potwierdził niedawno Sąd Najwyższy. W tym przypadku ubezpieczyciel ma obowiązek zrekompensować szkodę, bez względu na to czy poszkodowany poniesie koszty czy też nie.

Jak można zauważyć w powyższym przykładzie, kwestie roszczeń odszkodowawczych są zawsze zawiłymi zagadnieniami, a w sporach z towarzystwami ubezpieczeniowymi najlepiej skorzystać z fachowej i doświadczonej pomocy prawnej.

Jeśli znaleźliście się Państwo w podobnej sytuacji zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji z prawnikami specjalizującymi się w prawie pracy.

 

MASZ PYTANIA?

SKONTAKTUJ SIĘ  Z NAMI I SKORZYSTAJ Z BEZPŁATNEJ KONSULTACJI.

tel. +48 42 632 87 52 lub +48 22 230 26 44 lub +48 42 715 80 88
e-mail: biuro@solvia.pl