WYSOKOŚĆ ODSZKODOWANIA A STOPA ŻYCIOWA

Miejsce zamieszkania poszkodowanego nie ma znaczenia przy określaniu wysokości odszkodowania. Taki wniosek płynie z orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie Ukraińca Sergiusza S., który doznał złamania kręgosłupa podczas wypadku samochodowego w Polsce.

O WYSOKOŚCI ODSZKODOWANIA NIE DECYDUJE MIEJSCE ZDARZENIA

Sergiusz S. podróżował po Polsce jako pasażer samochodu, którego kierowca zasnął za kierownicą i uderzył samochodem czołowo w drzewo.  Sąd Okręgowy w Zamościu zasądził mu 280 tys. zł, ustalając tą kwotę jako odpowiednią w odniesieniu do stopy życiowej na Ukrainie, gdyż tam poszkodowany ma miejsce zamieszkania i tam będzie kontynuował leczenie. Od wyroku odwołały się obie strony, a Sąd Apelacyjny w Lublinie wyrok utrzymał. Sąd Apelacyjny stwierdził, że poszkodowany nie może oczekiwać odszkodowania odpowiadającego kwotom zasądzanym w tego typu sprawach w Polsce.  Poszkodowany nie dał jednak za wygraną i odwołał się do najwyższej instancji. Sąd Najwyższy stwierdził w wyroku (Sygnatura akt: IV CSK 45/18), że zgodnie z konwencją haską o prawie właściwym dla wypadków drogowych do oceny odpowiedzialności za wypadek właściwe jest prawo państwa wypadku. W ocenie sądu, fakt, że poszkodowany zamieszkuje na stałe w kraju, w którym stopa życiowa jest niższa niż w kraju wypadku, nie może być istotnym kryterium wymiaru zadośćuczynienia i w konsekwencji nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

SKORZYSTAJ Z POMOCY SPECJALISTÓW

Nasza kancelaria ma na swoim koncie wiele wygranych spraw o odszkodowanie, a nasi adwokaci niejednokrotnie reprezentowali Klientów przed Sądem Najwyższym. Kwestie roszczeń odszkodowawczych są sprawami wymagającymi świetnego przygotowania i reprezentacji przed sądem, a w sporach z towarzystwami ubezpieczeniowymi najlepiej skorzystać z doświadczonej kancelarii odszkodowawczej.

Jeśli znaleźliście się Państwo w podobnej sytuacji zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji z prawnikami specjalizującymi się w sprawach odszkodowawczych.

MASZ PYTANIA?

SKONTAKTUJ SIĘ  Z NAMI I SKORZYSTAJ Z BEZPŁATNEJ KONSULTACJI.

tel. +48 42 632 87 52 lub +48 22 230 26 44 lub +48 42 715 80 88
e-mail: biuro@solvia.pl