Wiele słyszy się o tzw. ubezpieczeniu assistance, które oferują nam ubezpieczyciele podczas zakupu polisy samochodowej. Jednak czy aby na pewno ta opcja warta jest dodatkowego grosza, tak sprytnie wyciąganego z naszych kieszeni?
Pakiet ubezpieczenia assistance
Assistance to pomoc w przypadku usterki samochodowej na drodze. Polega na pokryciu kosztów naprawy auta, w sytuacji awarii, a także jego holowanie do najbliższego warsztatu. Jest przydatne również w drogowych niespodziankach, jak np. rozładowany akumulator czy nawet wtedy, kiedy zabraknie nam paliwa. Po zaholowaniu samochodu do warsztatu, otrzymujemy na przykład zakwaterowanie w hotelu, zwrot kosztów podróży do domu lub auto zastępcze. Wydaje się więc, że jest to całkiem dobra opcja i ratunek z nagłej opresji.
Dla kogo pełny pakiet assistance?
Zwróćmy uwagę, że tańsze i pełne pakiety assistance proponowane są głównie tym klientom, którzy są właścicielami droższych i nowszych samochodów. Tutaj ryzyko awarii jest bowiem zdecydowanie mniejsze, aniżeli w przypadku pojazdów kilkunastoletnich. Wówczas za pełny pakiet assistance będzie nam trzeba zapłacić dużo więcej. Ponadto nie liczmy na to, że za każdym razem zostaniemy uratowani z opresji. Zwykle pomoc będzie się nam należała tylko raz.
Ile kosztuje dobry pakiet assistance?
W pakietach assistance, które dołączane są do OC, znajdziemy wiele nieścisłości i ograniczeń. Wszystko po to, aby jak najbardziej zmniejszyć jego funkcjonalność. Możemy więc się spotkać z limitem kilometrów holowania auta w razie awarii, np. do 50 km, czyli właściwie w obrębie domu. Auto zastępcze będzie się nam należeć wyłącznie na 1 lub 2 dni, a do awarii akumulatora fachowcy przyjadą tylko raz. Dobry pakiet, rozszerzony musi kosztować i zwykle waha się w granicach 200-300 zł i więcej. Wówczas można liczyć na holowanie nawet na terenie Europy i brak limitów kosztów napraw.
Ubezpieczyciel w końcu przestanie płacić?
Wszystko ma swoje granice. Dlatego pamiętajmy, że ubezpieczyciel także ma swoje limity dotyczące wypłaty odszkodowania czy udzielenia nam pomocy. Odmówi, jeśli auto nie będzie mieć ważnego przeglądu technicznego, awaria powtarza się lub jest wynikiem braku naprawy po ostatniej interwencji w ramach ubezpieczenia assistance. Będzie to utrudnione także, gdy szkoda jest wynikiem nieprawidłowego użytkowania.
Warunki dobrej polisy assistance
Polisa assitance, która warta jest zakupu, pomoże nam w chwilach, kiedy naprawdę trudno jest sobie poradzić samodzielnie, szczególnie gdy znajdujemy się kilkaset kilometrów od domu. Będą to przypadki, kiedy zabraknie nam paliwa, rozładuje się akumulator, a nawet zatrzaśniemy kluczyki. W chwilach poważniejszy awarii, możemy wówczas liczyć na auto zastępcze do użytku przez minimum 7 dni, a także holowanie po Europie. Zwrot kosztów podróży lub noclegu także brany jest pod uwagę, choć ostatecznie wszystko będzie zależeć od rodzaju awarii i preferencji samego właściciela pojazdu.